2603 pacjentów w pierwszym roku skorzystało z innowacyjnego systemu Neuroterminal

Neuroterminal od roku wspiera lekarzy i pacjentów w naszej placówce – Centrum Terapii Padaczki Neurosphera. System stworzony przez dr. n. med. Piotra Zwolińskiego i dr. inż. Mariusza Chmielewskiego pomaga lekarzom w diagnozie i terapii osób zmagających się z padaczką (epilepsją). Pacjentom natomiast daje możliwość szybkiego i łatwego umawiania się na wizyty (stacjonarne i online), zapewniając jednocześnie stały kontakt z lekarzem oraz wgląd w harmonogram leczenia, badań i konsultacji. A to dopiero początek!

 

Czym jest Neuroterminal?

Neuroterminal to pierwszy na świecie kompleksowy system, który z pomocą sztucznej inteligencji – robota Ictal®, wspiera specjalistów naszego Centrum w diagnozowaniu oraz w terapii pacjentów cierpiących na padaczkę. Aktualnie działają w nim trzy ważne moduły:

  • E-diagnoza – automatyczne rozpoznanie typu napadu padaczkowego,
  • E-terapia – wybór odpowiedniej terapii farmakologicznej,
  • IctalRemedy® – obserwacja zmiany stanu pacjenta podczas opieki w systemie Neuroterminal®/Neurosphera.

System – z którego korzysta tylko Neurosphera – jest również bardzo użyteczny dla pacjentów. Osoby korzystające z pomocy medycznej kliniki mają dzięki niemu stały kontakt ze swoim lekarzem opiekunem, a nie tylko doraźny – podczas wizyty. Daje im to między innymi możliwość szybkiego wysłania wiadomości do swojego lekarza, odbycia wizyty online czy dokonania konsultacji napadu padaczkowego przez przesłanie jego zapisu video do swojego opiekuna. Ponadto w marcu tego roku wdrożyliśmy bardzo ważną funkcjonalność – Zintegrowany Plan Opieki. Od tamtej pory lekarze ustalają indywidualny harmonogram leczenia, badań i konsultacji aż na rok do przodu. Jest on widoczny dla pacjentów na czytelnej osi czasu.

 

Trochę historii

Prace nad takim rozwiązaniem w 2010 roku rozpoczął dr n. med. Piotr Zwoliński wraz z Fundacją Rozwoju Medycyny Cybernetycznej EMERGEN. Następnie do realizacji tej tej wizji dołączył dr inż. Mariusz Chmielewski, programując i wdrażając system. Prototyp Neuroterminala powstał w 2018 roku. Następne trzy lata doprowadziły do sfinalizowania projektu i jego uruchomienia przez naszą klinikę 10 maja 2021 roku. Tego dnia w naszym Centrum z jego pomocą została przyjęta pierwsza pacjentka.

 

Neuroterminal w liczbach

W ciągu pierwszego roku działania z naszego systemu skorzystało 2603 pacjentów. Odbyli oni 2354 wizyty lekarskie. Zostały im również wykonane 542 badania EEG. Nasi Pacjenci cenią sobie także stały kontakt z lekarzami, wysyłając do nich – od maja zeszłego roku – aż 402 wiadomości. W tym czasie nasi specjaliści wystawili 1642 recepty. Te liczby pokazują, jak ważny i potrzebny jest Neuroterminal. Ten unikalny na skalę światową system zrewolucjonizował życie naszej kliniki, lekarzy i pacjentów.

 

Neuroterminal – co dalej?

Cały czas trwają prace nad rozwojem i udoskonaleniem Neuroterminala. Przyczyniają się do tego także inne nasze działania, jak chociażby powołanie w marcu tego roku Rady Medycznej Neurosphery. W jej obrębie powstały dwie grupy robocze – ds. ontologii genetycznej oraz zespołów padaczkowych. Dzięki pracy specjalistów Neuroterminal będzie mógł sugerować wykonanie badań genetycznych, a także analizę ich wyników, co przełoży się na jeszcze dokładniejszą i lepszą diagnozę epilepsji.

 

Umów się na wizytę

Blog O Padaczce

Zajrzyj do naszego bloga

Zobacz wszystkie wpisy

Badanie genetyczne WES w Neurospherze: czym jest i jak wspiera diagnostykę oraz leczenie padaczki?

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z diagnozowaniem chorób o podłożu genetycznym. Dzieje się tak za sprawą doskonalenia testów DNA, które polegają na analizie materiału genetycznego...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z migreną? Nowoczesne metody leczenia

Migrena jest chorobą wywierającą negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie dotkniętych nią osób. Ma charakter nawracający, na który składają się objawy zapowiadające atak migreny
Czytaj więcej

2603 pacjentów w pierwszym roku skorzystało z innowacyjnego systemu Neuroterminal

Neuroterminal od roku wspiera lekarzy i pacjentów w naszej placówce – Centrum Terapii Padaczki Neurosphera. System stworzony pr...
Czytaj więcej

Pierwsze posiedzenie Rady Medycznej Neurosphery – krok w kierunku rozwoju polskiej epileptologii

W sobotę – 5 marca 2022 r. – odbyło się pierwsze spotkanie Rady Medycznej Neurosphery. Jej celem jest wspólne dążenie do systematycznego rozwoju polskiej epileptologii oraz cybernetycznego robota – Ictal® pomagającego w diagnostyce i terapii padaczki.
Czytaj więcej