Przygotowanie do ciąży u kobiety chorującej na padaczkę to długoterminowy proces, który warto szczegółowo omówić i zaplanować, a następnie wprowadzić zalecenia w życie jeszcze na długo przed etapem starania się o dziecko.
U większości pacjentek z epilepsją ciąża przebiega prawidłowo, a ponad 90% z nich rodzi zdrowe dzieci. Nie możemy jednak zdawać się na przypadek. Wiemy bowiem, że niekontrolowane napady padaczkowe oraz nieodpowiednio dobrane leczenie wiążą się z ryzykiem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.
Ważne jest, aby kobieta pozostawała pod opieką specjalistów mających potrzebną wiedzę i doświadczenie w opiece nad pacjentkami chorującymi na padaczkę, a kluczem do bezpieczeństwa jest odpowiednio wczesne zaplanowanie ciąży. Daje nam to możliwość optymalizacji leczenia, czyli dostosowania rodzaju i ilości leków do potrzeb w okresie ciąży. Każda zmiana w leczeniu wymaga bowiem czasu na ocenę jego skuteczności, a to nie dzieje się z dnia na dzień.
Pomimo wzrostu świadomości i wiedzy na temat padaczki nadal około 40% ciąż jest nieplanowanych. Idealnie byłoby, gdyby każda młoda kobieta od momentu rozpoznania padaczki miała dobierane leczenie optymalne w potencjalnej ciąży, bez względu na to, kiedy i czy w ogóle planuje macierzyństwo. W praktyce często jednak dzieje się inaczej.
Nie ma jednej ścieżki, jednego idealnego schematu przygotowania do ciąży które moglibyśmy wprowadzać tak samo u wszystkich kobiet z epilepsją. Każdy przypadek padaczki jest inny, każda pacjentka ma inny rodzaj napadów, inną ich częstość, różna jest skuteczność stosowanych leków. Dlatego planowanie ciąży to przemyślany krok po kroku i dobrany indywidualnie plan działania, obejmujący:
Trudno jednoznacznie określić czas potrzebny na przygotowanie do ciąży – u każdej pacjentki wygląda to zupełnie inaczej. Wiemy na przykład, że brak napadów od 9 do 12 miesięcy przed ciążą daje ponad 70-90% szans, że nie będzie ich także w trakcie jej trwania. Dlatego im wcześniej omówisz tematykę ciąży z neurologiem, tym więcej cennego czasu zyskasz na przygotowania.
W CTP Neurosphera leczymy kobiety w każdym wieku, od początku wprowadzając najwyższe standardy opieki neurologicznej. Przyjmujemy również pacjentki chcące przejść pod naszą opiekę w okresie przygotowań do ciąży, na czas ciąży i połogu. Każdego roku specjaliści Neurosphery prowadzą leczenie wielu kobiet planujących macierzyństwo, aktywnie towarzyszą im w trakcie przygotowań do ciąży, nadzorują przebieg samej ciąży oraz wspierają rodziców w okresie połogu.
Nasza specjalistka, neurolog Maja Kopytek-Beuzen, szczególnie dużą wagę przywiązuje do propagowania wiedzy na temat padaczki wśród kobiet, organizując bezpłatne akcje edukacyjne i prowadząc profil informacyjny na FB skierowany właśnie do takich pacjentek: https://www.facebook.com/KobiecosciPadaczka.
Pamiętaj, aby jak najwcześniej przedyskutować tematykę ciąży i macierzyństwa ze swoim neurologiem!
Autor: dr Maja Kopytek-Beuzen