Jak przygotować się do wizyty zero w Neurospherze?

Zanim odbędzie się pierwsza wizyta w Neurospherze, musi nastąpić tak zwana wizyta zero, którą można nazwać wizytą przygotowującą. Ma ona kluczowe znacznie dla diagnostyki i leczenia. Im bardziej wyczerpujące informacje przekażemy podczas wizyty zero lekarzowi, tym wartościowsza będzie pierwsza wizyta, podczas której lekarz podsumuje uzyskane informacje, potwierdzi diagnozę i zaordynuje leczenie. A im trafniejsze rozpoznanie, tym skuteczniejsze leczenie. Warto się więc do tej wizyty zero dobrze przygotować i przyjść do Neurosphery lub umówić się na wizytę online z kompletem niezbędnych informacji. Jakich? O tym krok po kroku poniżej.

 

Wyróżniamy kilkadziesiąt typów napadów padaczkowych, różniących się niekiedy między sobą subtelnie, więc nawet z pozoru nieistotny szczegół może okazać się bardzo ważny; dlatego warto o nim powiedzieć podczas wizyty. Od tego, jak dokładne będą dane, które dostarczymy lekarzowi, zależeć będzie szybka i trafna diagnoza, a co za tym idzie – właściwie dobrana farmakoterapia lub inna metoda leczenia. Dlatego nie pomijaj żadnego faktu, to lekarz zdecyduje o jego istotności, a jeśli będzie miał wątpliwości, zleci dodatkowe badania lub pogłębi wywiad.

 

Historia napadów

U części pacjentów padaczka jest pierwszym i jedynym rozpoznaniem. Dlatego podczas wizyty zero ważne są wszystkie informacje dotyczące jej przebiegu, szczególnie pierwszego napadu. Oczywiście u osób, które chorują na epilepsję już długo, nie jest tak bardzo istotne podanie konkretnego dnia, ale ważny jest miesiąc i rok. Pacjenci, którzy zgłaszają pierwszy napad, lub pacjenci z małą liczbą napadów (policzalną) powinni podać dokładną datę, ze wskazaniem konkretnego dnia, a nawet godziny jego wystąpienia.

Poza datą pierwszego napadu i jego przebiegiem należy sobie przypomnieć i przekazać lekarzowi, co się działo wokół tego napadu. Chodzi tu o takie istotne odchylenia od normy jak np. podwyższony poziom stresu w dzień wystąpienia napadu, większa niż zazwyczaj ilość pracy czy np. deficyt snu po nieprzespanej nocy. Wszystko, co sprawia, że ten dzień przebiegał inaczej niż zwykle, może dostarczyć lekarzowi informacji o czynnikach, które mogły wywołać napad. Dlatego przed wizytą warto wykonać wysiłek i przypomnieć sobie te wszystkie drobne, ale istotne elementy.

U pacjentów, którzy już jakiś czas chorują na padaczkę, istotne są informacje na temat przebiegu choroby. Pacjenci mogą mieć tzw. lepsze i gorsze okresy podczas choroby. Bywa, że napadów jest mniej lub wcale nie występują, ale zdarza się, że jest ich więcej niż średnia. Dlatego podczas wizyty zero trzeba przekazać lekarzowi coś w rodzaju czasowej linii przebiegu choroby, z zaznaczeniem okresów remisji i zaostrzenia jej dynamiki. To bardzo cenna wskazówka diagnostyczna.

 

Leki a napady

W opisie przebiegu choroby, który przekazujemy lekarzowi, ważne jest podanie maksymalnie dokładnych danych na temat prowadzonej farmakoterapii. Jak przyjmowane leki korelowały z liczbą i siłą napadów, czy w czasie przyjmowania konkretnego leku było pogorszenie czy polepszenie? To wszystko jest dla lekarza cenną informacją.

Lekarz zapyta też, jak pacjent znosił zaleconą farmakoterapię. Czy leki powodowały uciążliwe działania niepożądane, a jeśli tak, czy były one bardzo uciążliwe, niewielkie, znośne, a może wcale ich nie było? Zanotuj koniecznie te informacje i przekaż podczas wywiadu.

Podczas wizyty zawsze pytamy o reakcję pacjenta na leki. Bo jeśli nawet lek redukuje objawy do zera, ale występują podczas jego przyjmowania niepożądane działania obniżające istotnie komfort życia, to takiego leczenia nie możemy uznać za odpowiednie dla tego konkretnego chorego. Leczenie zawsze musi uwzględniać oba aspekty: skuteczność kliniczną leku, czyli redukcję napadów, ale też wysoką/dobrą tolerancję pacjenta na lek. Chory nie może myśleć o kolejnej dawce jak o przykrym obowiązku. Leczenie epilepsji trwa zwykle latami, dlatego życia i z chorobą, i z konsekwencjami niepożądanego działania leków nie można uznać za terapię dobrą dla pacjenta.

 

Choroby współistniejące

Dla diagnostyki, a przede wszystkim dla prawidłowego dobrania leczenia, istotne jest, czy poza padaczką pacjent ma inne choroby, zwłaszcza przewlekłe, które wymagają stosowania zaawansowanej farmakoterapii. Między tymi lekami a środkami przepisanymi na epilepsję mogą zachodzić niekorzystne, czasem groźne dla zdrowia interakcje. Przygotuj więc listę leków, które przyjmujesz, żeby lekarz mógł je wziąć pod uwagę i przepisać Ci takie leki przeciwpadaczkowe, które nie wchodzą w interakcje z już przyjmowanymi.

Typy napadów

Podczas rozmowy z lekarzem w czasie wizyty zero bardzo istotne jest określenie typów napadów, które dotykają pacjenta. A ponieważ wielu pacjentów cierpi na więcej niż jeden typ takich napadów, dostarczenie jak najdokładniejszych danych na ich temat jest kluczowe.

U chorego mogą występować napady określane przez pacjentów jako duże lub większe, z utratą przytomności, drgawkami, upadkiem na ziemię, przygryzieniem języka. Ale też określane jako mniejsze, bez utraty przytomności, z drgawkami tylko jednej lub dwóch kończyn, z zaburzeniem świadomości czy następstwami w postaci snu ponapadowego. Ważne jest, żeby pacjent umiał nam te napady możliwie dokładnie opisać, co pomoże w ich właściwej klasyfikacji.

Gdy określimy liczbę typów napadów, można je opisać dokładniej pod kątem ich cech i przebiegu. W systemie Neuroterminal mamy szereg pytań doprecyzowujących poszczególny typ napadu: od przepowiedni napadu, czyli przeczucia, że napad np. dziś się wydarzy, przez aurę poprzedzającą bezpośrednio napad po sam napad i jego część wstępną, kolejne objawy i koniec oraz to, co się z pacjentem dzieje po napadzie. Ponieważ wiele napadów przebiega z zaburzeniami świadomości i utratą przytomności, szczególnie pomocne jest uwiecznienie tych napadów, żeby lekarz mógł je zobaczyć. Kamera w telefonie ma w tym przypadku nieocenioną rolę. W przypadku dzieci rolę dokumentującego napad przejmują rodzice, w przypadku osoby dorosłej może być to inna bliska osoba. Jeśli nie było jednak możliwości zarejestrowania zdarzenia, istotne jest, żeby osoba, która przebywała z chorym w czasie napadu, opisała poszczególne elementy składowe tego napadu. Jeśli dysponujesz takim filmikiem lub opisem, koniecznie zabierz go na wizytę. Jeśli prowadzisz dzienniczek napadów (dostępny jest też na Neuroterminalu), to koniecznie pokaż go lekarzowi.

 

Pytaj!

Bardzo nam zależy, żeby każdy pacjent podczas wizyty uzyskał maksymalnie skuteczną pomoc. Dotyczy to nie tylko diagnozy, leków czy postępowania, ale też wiedzy na temat choroby, z którą się zmaga. Dlatego jeśli cokolwiek dla Ciebie jest niejasne lub coś Cię niepokoi, masz jakiekolwiek pytania, obawy czy wątpliwości, spisz wszystko i po prostu zapytaj o to lekarza. To samo dotyczy sytuacji, kiedy podczas wizyty coś jest dla Ciebie niezrozumiałe – termin medyczny, zalecenie, cokolwiek. Nie wahaj się, pytaj, masz prawo wiedzieć i rozumieć. Nie wychodź z gabinetu (lub wizyty online) z pytaniami, jesteśmy po to, żeby udzielić Ci odpowiedzi.

Możliwie jak najszybciej po wizycie zero umów się, korzystając z Neuroterminalu, na wizytę pierwszą, podczas której postawiona zostanie kompleksowa diagnoza, otrzymasz szczegółowe informacje o leczeniu, lekach, dawkowaniu i wszystkim innym, co jest niezbędne w terapii padaczki. Podczas wizyty pierwszej lekarz zasugeruje także odpowiedniego lekarza opiekuna dla Ciebie. Będziesz mógł go wybrać właśnie po odbyciu wizyty pierwszej.

Jeśli potrzebujesz zaświadczeń czy innych dokumentów, zgłoś to w czasie wizyty, będziemy mogli się lepiej przygotować.

Blog O Padaczce

Zajrzyj do naszego bloga

Padaczka a praca zawodowa Neurosphera blog

Padaczka a praca zawodowa

PADACZKA A PRACA ZAWODOWA   Szacuje się, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób chorych na padaczkę. Tylko około jed...
Czytaj więcej
Życie towarzyskie a padaczka Neurosphera blog

Życie towarzyskie a padaczka

Życie towarzyskie a padaczka Więzy społeczne znajdują się w centrum naszego codziennego funkcjonowania i są jednym z zasadnicz...
Czytaj więcej
Mioklonie Neurosphera blog

Mioklonie – czym są? Przyczyny, objawy i leczenie mimowolnych skurczów mięśni

Czym są mioklonie? Objawy   Mioklonie są krótkotrwałymi, nagłymi napadami padaczkowymi przejawiającymi się raptownym s...
Czytaj więcej
Pierwsza pomoc w przypadku ataku padaczki Neurosphera blog

Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)

Jak rozpoznać, że to napad padaczki? Są różne rodzaje napadów padaczkowych. Mogą one wyglądać tak, jak zwykle widzimy to na fi...
Czytaj więcej