Sprawdź, czy przyczyną Twoich dolegliwości jest choroba dziedziczna i zadbaj o profilaktykę bliskich.
Badanie WES to najbardziej innowacyjny i kompleksowy test genetyczny, jaki jest dostępny na rynku. Opiera się na technologii NGS, czyli Sekwencjonowaniu Nowej Generacji. Stosuje się go między innymi przy próbach ustalania przyczyn padaczki genetycznej, zmian patogennych, chorób metabolicznych czy zapisanych w genach nietolerancjach pokarmowych. Dzięki badaniu WES można wykryć również nawet bardzo rzadkie choroby, które nie są jeszcze objęte opieką zespołów szukających terapii genowych. Nawet w takich wypadkach, wyniki analizy są pomocne w ustalaniu planu objawowego u pacjenta oraz określeniu okresowych badań kontrolnych.
Nazwa WES jest skrótem od angielskiego Whole Exome Sequencing. Oznacza sekwencjonowanie całego eksomu (część DNA człowieka, w którym zapisana jest pełna informacja genetyczna na temat ludzkiego organizmu), czyli odczytywanie kolejności białek w materiale genetycznym w ramach jednej analizy. Badanie WES pozwala zatem na analizę wszystkich – 23 tysiący – genów w organizmie człowieka.
Tym właśnie badanie WES różni się od standardowego testu genetycznego, który sprawdza tylko jeden lub kilka genów pod kątem danej choroby. Dla pacjentów to ogromna szansa na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Naszym pacjentom rekomendujemy wykonywanie badania WES TRIO. Dzięki materiałowi porównawczemu, jakim są próbki pobrane od rodziców, możliwe jest znaczne przyspieszenie analizy i wyników badań. Należy podkreślić, że u krewnych pacjenta nie szuka się potencjalnych chorób, a różnic między genotypem, co usprawnia pracę laboratorium. Dlatego czas oczekiwania na wyniki wynosi w tym wypadku od 4 (badanie zlecone na cito) do 12 tygodni. Dla porównania w przypadku badaniu WES SINGLE ten czas wynosi od 4 do 6 miesięcy.
Korzyści dla pacjentów:
Badanie WES TRIO wykonuje się zazwyczaj, gdy występują niepokojące objawy, co do których podejrzewa się podłoże genetyczne lub, których przyczyny nie udało się do tej pory ustalić.
Są to między innymi:
Celem wizyty u genetyka klinicznego jest ustalenie, czy choroba jest dziedziczna i co sprawiło, że pojawiło się dane schorzenie. Genetyk kliniczny określa też prawdopodobieństwo wystąpienia choroby pacjenta u członków jego rodziny – również biorąc pod uwagę przyszłe pokolenia. Specjalista nie tylko zajmie się leczeniem choroby dziedzicznej, ale również obejmie swoją pomocą całą rodzinę – poprzez naukę profilaktyki czy konsultacje.
Dlatego konieczne jest odbycie wizyty u genetyka, zarówno przed, jak i po badaniu WES TRIO. Pomijanie tego kroku stanowi naruszenie dobrej praktyki medycznej dla badań genetycznych.
Podczas spotkania poprzedzającego badanie, genetyk sporządza opis kliniczny i określa dokładny rodzaj testu. Pacjent w czasie wizyty wypełnia i podpisuje również niezbędne dokumenty, w tym deklarację świadomej zgody. Jeśli pacjent jest zdecydowany na badanie pobrana zostaje także próbka krwi.
To spotkanie z genetykiem klinicznym odbywa się już po otrzymaniu wyników. Specjalista przedstawia je w zrozumiały dla pacjenta sposób i omawia wykryte mutacje. Szczególnie te, które mają wpływ na proces leczenia i potencjał wystąpienia innych chorób.
Czas oczekiwania na badanie WES TRIO różni się w zależności o stopnia priorytetu jego wykonania. Jest on określony przez lekarza przy wystawianiu skierowania.
Wyniki badanie WES TRIO na cito dostępne są w terminie do 4 tygodni, a w wersji standardowej – do 3 miesięcy.
Badanie WES TRIO jest innowacyjnym, a przy tym nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. W laboratorium analizowana jest tzw. sucha plama krwi. Pobiera się ją za pomocą specjalnego zestawu do poboru krwi z palca. Może to zrobić genetyk podczas pierwszej wizyty lub pacjent – samodzielnie w domu, za pomocą zestawu przesłanego przez Neurospherę.
Samodzielne pobranie próbki krwi w 5 krokach:
UWAGA! cała powierzchnia bibuły powinna zostać pokryta kroplami krwi.*
Czas oczekiwania na wyniki to kilka tygodni – przeważnie jest to od 4 lub do 12 tygodni.
*Może się zdarzyć, że pobrana próbka jest niewystarczająca. Takie przypadki należą do rzadkości, jednak mają prawo wystąpić. Jeśli więc nastąpi taka sytuacja, wówczas materiał pobierany jest ponownie.
Przy badaniu WES TRIO współpracujemy z Zakładem Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Tam w nowoczesnym laboratorium środowiskowym analizowane są próbki pobrane od pacjentów Neurosphery.
Zespół pracujący przy badaniach WES TRIO pracuje pod kierownictwem specjalisty w zakresie laboratoryjnej genetyki medycznej – prof. dr. hab. n. med. Rafała Płoskiego, członka Rady Medycznej Neurosphery.
Badanie WES TRIO wykonane we współpracy z tą placówką gwarantuje wysoką jakość, dokładność analizy oraz rzetelność otrzymanych wyników.