Umów się na konsultację zaburzeń snu
u dziecka

Sprawdź, czy Twoje dziecko cierpi na zaburzenia snu i dowiedz się, jak można je wyleczyć.

Umów się na konsultację zaburzeń snu u dziecka w Neurospherze. Gwarantujemy krótkie terminy i dostęp do wysokiej klasy specjalistów.

Prawidłowy sen u dzieci

Odpowiednia ilość nieprzerwanego snu jest ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci – od noworodków aż po nastolatków. Zdrowy, nocny odpoczynek to klucz do dobrego funkcjonowanie organizmu. W trakcie snu dochodzi do regeneracji układu nerwowego, a układ odpornościowy przejawia optymalną aktywność. To wtedy też mózg dziecka uczy się, przetwarza i porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia czy utrwala połączenia pomiędzy neuroprzekaźnikami, co pozytywnie wpływa na zapamiętywanie informacji. W trakcie snu wydziela się również hormon wzrostu.

Optymalna ilość snu u dzieci:

  • 1-3 lata – 12-14 godzin,
  • 3-6 lat – 11-12 godzin,
  • 6-12 lat – 10-11 godzin,
  • 12 lat i więcej – 8-9 godzin.

 

Zaburzenia w nocnym odpoczynku niosą za sobą wiele konsekwencji. Między innymi mogą pojawić się nieprawidłowości we wzroście i rozwoju dziecka. W wyniku nieregularnego i zbyt krótkiego snu zwiększa się poziom hormonu stresu, przy jednoczesnym obniżeniu ilości melatoniny w organizmie. Dzieci z zaburzeniami snu mogą mieć problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem. Nierzadko mogą być również rozdrażnione. Zaburzenia snu wpływają niekorzystnie także na poziom cukru we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi. Nawet jedna nieprzespana noc sprawia, że dziecko jest bardziej podatne na „złapanie” infekcji.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji zaburzeń snu u dziecka?

Umów się na konsultację ze specjalistą w naszym Centrum, jeśli u swojego dziecka obserwujesz następujące objawy:

  • senność lub rozdrażnienie w ciągu dnia,
  • chrapanie,
  • bezsenność,
  • trudności z zasypianiem, zarówno wieczorem, jak i po wybudzeniu w nocy,
  • inne niepokojące zachowania w nocy jak np. lunatykowanie, lęki nocne, koszmary senne.
Lek. Magdalena Szczęsna
Neurolog, zaawansowana badaczka snu, autorka książki „Sen u dzieci”

Lek. Magdalena Szczęsna

Konsultacja zaburzeń snu u dzieci jest ważna w perspektywie ich dalszego prawidłowego rozwoju. Mogą one bowiem wynikać z nieprawidłowości w przebiegu samego snu, ale też stanowić objaw chorób innych układów. Dlatego w trosce o dobro i zdrowie małych pacjentów, warto skonsultować ze specjalistą niepokojące objawy.

Jak przygotować się do wizyty?

Konsultacja zaburzeń snu u dzieci nie jest obciążająca dla pacjentów oraz ich rodziców. W Neurospherze zajmuje się nią specjalista kliniczny – pediatra. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad dotyczący zachowań dziecka zarówno w nocy, jak i w trakcie dnia. Dlatego przygotuj wcześniej dzienniczek snu obejmujący co najmniej 5 dni (w tym dni szkolne i dni wolne) oraz nagraj domowymi sposobami ewentualne niepokojące epizody występujące w nocy.

 

W miarę możliwości zeskanuj i zapisz wszystkie dokumenty w swoim koncie pacjenta w systemie Neuroterminal. Dzięki temu na wizytę stacjonarną nie będziesz musiał/a przywozić ze sobą papierowej wersji dokumentów, a podczas wizyty online Twój lekarz będzie miał możliwość zapoznania się z wybraną dokumentacją.

 

Po konsultacji specjalista oceni, czy dany problem wynika z fizjologii dziecka czy nie. W przypadku stwierdzenia zaburzenia snu możliwe są dwie drogi postępowania. Lekarz zaproponuje leczenie lub wystawi skierowanie do psychiatry, który wnikliwe zajmie się problemem leżącym u podstawy zdiagnozowanych nieprawidłowości.

Cennik

Rodzaj badania Czas trwania Cena
Online Do 45 min 180 zł
Standardowa Do 45 min 180 zł

Nasi specjaliści

Sprawdź inne nasze usługi

Konsultacje migren i bólów głowy

Zobacz szczegóły

Konsultacja neurologiczna dla dorosłych

Zobacz szczegóły

Konsultacja neurologiczna dla dzieci

Zobacz szczegóły
Blog O Padaczce

Zajrzyj do naszego bloga

Zobacz wszystkie wpisy

Kręci Ci się w głowie? Sprawdź, co może być przyczyną

5% z nich ma przyczynę neurologiczną, a ponad połowa wynika z zaburzeń ucha wewnętrznego. Kiedy wystąpią, należy udać się do lekarza rodzinnego, neurologa lub laryngologa, a w skrajnych przypadkach wezwać karetkę. Zawroty głowy. Co je powoduje i jakie choroby zwiastują?
Czytaj więcej

Padaczka – czy jest dziedziczna?

Epilepsja jest schorzeniem, które może dotknąć każdego – w dowolnym wieku, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Według stat...
Czytaj więcej

Padaczka dziecięca. Jak wygląda diagnostyka i nowoczesne leczenie?

Padaczka – znana również jako epilepsja – jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, jakie mogą występować u dzieci....
Czytaj więcej

Wizyty online w Neurosherze – przyszłość, która dzieje się dziś

Telemedycyna cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niej zarówno pacjenci, którzy mają trudności logistyczne z do...
Czytaj więcej