ArtykułDodano 6 dni temu

Padaczka dziecięca. Jak wygląda diagnostyka i nowoczesne leczenie?

article_008

Padaczka dziecięca. Jak wygląda diagnostyka i nowoczesne leczenie?

Padaczka – znana również jako epilepsja – jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, jakie mogą występować u dzieci. Według szacunków w Polsce zmaga się z nią ok. 200 tysięcy kilkulatków, czyli prawie 0,5% społeczeństwa. W przypadku małych pacjentów kluczowa jest dobra diagnostyka, która pozwoli odróżnić epilepsję od niepadaczkowych zaburzeń napadowych. Ważne – również dla rodziców – są nowoczesne metody leczenia.

Co powoduje padaczkę u dzieci?

U blisko połowy pacjentów przyczyny wystąpienia padaczki są trudne do ustalenia. Rzadko kiedy są one jednoznaczne. Neurolodzy wskazują na kilka z nich:

  • ⅓ przypadków to tak zwane 
  • co piąte chorujące dziecko zmaga się z 
  • epilepsja to również przypadłość 
  • padaczkę mogą także sprowokować 
  • do napadów epilepsji przyczyniają się 

Jakie są odmiany padaczki dziecięcej?

Duża część przypadków padaczki dziecięcej ma łagodny przebieg i jest bardzo duża szansa, że napady miną z wiekiem. Nawet jeśli tak się nie stanie, będzie można je łatwo kontrolować oraz leczyć farmakologicznie. Według specjalistów jedynie od 3 do 10% dzieci zmaga się z cięższym przebiegiem tej choroby. Do najczęściej spotykanych odmian padaczki dziecięcej należą:

  • zespół Janza
  • dziecięce napady nieświadomości
  • pa

Należy pamiętać, że im szybciej skonsultuje się potencjalne napady padaczki z wykwalifikowanym neurologiem-epileptologiem, tym większa szansa na wyciszenie tej choroby.

Jak powinna przebiegać prawidłowa diagnostyka epilepsji u dzieci?

W przypadku najmłodszych pacjentów bardzo ważna jest precyzyjna i szybka diagnoza. U małych dzieci istnieje bowiem duże ryzyko pomylenia epilepsji z innymi zaburzeniami niepadaczkowymi o charakterze napadowym jak chociażby: 

  • tiki,
  • drgawki gorączkowe,
  • afektywny bezdech, 
  • łagodne zawroty głowy. 

Jednym z najważniejszych badań umożliwiających rozpoznanie padaczki u dzieci jest elektroencefalogram, znany powszechnie jako EEG. Podczas badania analizowana jest bioelektryczna czynność mózgu. U dzieci wykonuje się je najczęściej podczas snu – najlepiej takiego, który wynika z ich naturalnego trybu dobowego. Najzdrowsze i najbardziej komfortowe zarówno dla małego pacjenta, jak i dla jego rodziców jest zatem wykonanie takiego badania w nocy lub – w przypadku młodszych dzieci – w czasie rutynowej dziennej drzemki. 

Trzeba jednak pamiętać, że samo badanie nie postawi diagnozy, a jedynie pomoże rozwiać pojawiające się wątpliwości. Dlatego kluczowe jest nie tylko to, kto wykona badanie, ale również kto interpretuje wynikibadania.

Nowoczesne metody leczenia padaczki dziecięcej

Opieka nad dzieckiem chorującym na padaczkę wymaga szczególnej uwagi i troski. Dla rodziców niezwykle ważny jest nie tylko stały, ale przede wszystkim szybki kontakt z lekarzem – niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują. Zwłaszcza że napady padaczki najczęściej mają miejsce nie podczas wizyty w gabinecie lekarskim, a poza nim. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowoczesne metody leczeniaktóre umożliwiają konsultacje również na odległość. Taką możliwość daje chociażby Neuroterminalczyli multifunkcyjna platforma do opieki i leczenia pacjentów z całego kraju. Za pomocą platformy rodzice mogą na bieżąco przesyłać i konsultować wyniki badań, a cała historia choroby i jej leczenia jest w jednym miejscu. Platforma umożliwia także przesyłanie nagrań ataków padaczkowych w celu ich oceny przez lekarza prowadzącego. Takie rozwiązanie daje duże poczucie bezpieczeństwa, co jest wyjątkowo ważne dla rodziców małych pacjentów.