Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera, za sprawą swojego innowacyjnego podejścia do diagnostyki i leczenia epilepsji, często trafia na łamy poczytnych tytułów, zarówno branżowych, jak i popularnych. Poniżej najnowsze i wcześniejsze artykuły. Zapraszamy do lektury.
Kręci Ci się w głowie? Sprawdź, co może być przyczyną
5 proc. z nich ma przyczynę neurologiczną, a ponad połowa wynika z zaburzeń ucha wewnętrznego. Kiedy wystąpią, należy udać się do lekarza rodzinnego, neurologa lub laryngologa, a w skrajnych przypadkach wezwać karetkę. Zawroty głowy. Co je powoduje i jakie choroby zwiastują?
26 grudnia 2022
Czytaj więcej
„Miał być warzywkiem”. Mózg Czarka to dla lekarzy wielka zagadka
Czarek. Z pozoru całkowicie zdrowy chłopiec, zarażający uśmiechem i zachwycający ciekawością świata. Jednak u trzylatka, jeszcze w okresie płodowym, wykryto wady, a pierwszy atak choroby miał już w pierwszych godzinach życia. Prognozy? Te optymistyczne zakładały, że chłopiec nie będzie mówił, chodził, a jego wzrok i słuch odmówią posłuszeństwa. O pesymistycznych nikt nie chciał myśleć. Dziś lekarze stanem Czarka są zszokowani, a jego mózg to dla nich jedna, wielka zagadka.
22 grudnia 2022
Czytaj więcej
Padaczka a ciąża i macierzyństwo
Epilepsja często uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Taka diagnoza zmienia życie, zwłaszcza że wokół tej choroby narosło wiele szkodliwych mitów, jak np. ten, że kobiety chore na padaczkę nie mogą spełniać się w macierzyństwie. Nic bardziej mylnego. Na przekór tej tezie przedstawimy dziś historię p. Alicji, u której instynkt macierzyński przezwyciężył wszystkie lęki związane z chorobą. Towarzyszy jej dr n. med. Piotr Zwoliński – epileptolog z Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.
8 grudnia 2022
Oglądaj więcej
Dlaczego migreny nasilają się jesienią i jak sobie z nimi radzić?
Migrena jest chorobą, z którą w Polsce zmaga się od 10 do 12 proc. społeczeństwa, co przekłada się na ok. 4 milionów cierpiących na nią osób. Z czego co najmniej 230 tysięcy pacjentów choruje na jej przewlekłą odmianę. Częstotliwość występowania migreny jest zależna od grupy wiekowej. Największa jest wśród osób w wieku od 25 do 55 lat, czyli czasu najbardziej wzmożonej aktywności zawodowej. Migrena znacznie częściej, bo nawet do trzech razy, występuje u kobiet niż u mężczyzn.
30 listopada 2022
Czytaj więcej
Świat 3.0
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia. Od jakiegoś czasu jest także wykorzystywana w medycynie – także w Polsce.
18 listopada 2022
Słuchaj więcej
Ma czwórkę dzieci i padaczkę. „Podczas napadu nie wiem, czy studiuję, czy mam męża. Świat staje na głowie”
— Dorastając, byłam przekonana, że wiele rzeczy będzie dla mnie niemożliwych, w tym macierzyństwo. Myślałam, że nikt nie chciałby być partnerem, mężem kobiety, która choruje na padaczkę. W moich oczach to była odrzucająca choroba. Szczęśliwie życie pokazało mi, jak bardzo się myliłam — mówi Marie, 37-letnia mama czwórki dzieci, która od 13. roku życia zmaga się z epilepsją.
14 listopada 2022
Czytaj więcej
Kurier Warszawy i Mazowsza
Robot Ictal® i system Neuroterminal nagrodzone na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.
31 października 2022
Oglądaj więcej
Polskie algorytmy cybernetyczne, które leczą padaczkę nagrodzone
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków to największe wydarzenie w Polsce promujące wynalazki i innowacje. W tym roku odbyła się jej 16. edycja. Ocenie jury poddanych zostało blisko 400 wynalazków z 21 państw świata. Te diagnozujące epilepsję zdobyły łącznie 3 nagrody.
30 października 2022
Czytaj więcej
Tomasz Lis „zapracował” na czwarty udar? Neurolożka: To w połączeniu z wysiłkiem mogło być bezpośrednią przyczyną
Tomasz Lis przeszedł niedawno kolejny udar mózgu. Jak wiadomo, jest to poważny stan zagrażający życiu – gdy do niego dojdzie, liczy się każda minuta. “Weźmy pod uwagę nie tylko sam maraton, ale także 9-godzinny lot samolotem, który nawet dla zdrowego człowieka może być niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko zakrzepów” – tłumaczy ekspertka w zakresie neurologii i epileptologii, dr n. med. Maria Maliszewska.
17 października 2022
Czytaj więcej
Ma 32 lata i padaczkę. „Twierdził, że przez wariatkę, która dostała «trzęsawki», wstrzymano pociąg”
400 tys. Tyle osób w Polsce żyje z padaczką. Nie każda z nich dowie się, dlaczego zachorowała. Jednak duża część – dzięki odpowiedniemu leczeniu – może z epilepsją prowadzić całkowicie normalne i szczęśliwe życie. Jedną z nich jest Julia. 32-latka, która doświadczyła pierwszego ataku osiem lat temu. „Wtedy to był dla mnie koniec świata. Lęk i strach zamknęły mnie w domu na długi czas”.
21 września 2022
Czytaj więcej
Badanie EEG, czyli mózg pod obserwacją
EEG to obecnie jedno z najważniejszych badań, które pomaga wykryć choroby układu nerwowego, w tym także epilepsję. Wskazaniem do jego wykonania jest m.in. utrata świadomości, omdlenie, czy zaburzenia snu, które mogą być symptomem poważniejszej choroby – także padaczki.
7 września 2022
Czytaj więcej
Już po przebudzeniu boli cię głowa? To może być objaw wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Nie ignoruj go
Pobudka z bólem głowy potrafi skutecznie pokrzyżować plany i zniechęcić do wszelkich działań. Ta całkiem powszechna dolegliwość pojawia się zwykle niespodziewanie i w najmniej oczekiwanym momencie. Sprzyja jej często zła pozycja podczas snu, nadmierny stres, osłabienie organizmu czy stosowanie używek. Nie należy jednak lekceważyć porannego bólu głowy.
1 września 2022
Czytaj więcej
Robot Ictal diagnozuje padaczkę. Polski wynalazek pomoże tysiącom chorych
W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki. Robot Ictal może przyczynić się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.
29 sierpnia 2022
Czytaj więcej
„Po czwartej, piątej dekadzie życia wzrasta zachorowalność na depresję”. O wpływie menopauzy na mózg mówi dr n. med. Maria Maliszewska
– Kobieta, u której widoczny jest spadek wydzielania dopaminy, będzie skarżyła się na bóle głowy, ospałość, zniechęcenie, zaburzenia nastroju, snu czy zmęczenie. Niestety każda z nas, kobiet, jest na to narażona w określonym wieku. Szczególnie nasila się to w okresie menopauzy, ponieważ stężenie dopaminy jest też zależne od stężenia estrogenów – o tym, jak menopauza wpływa na kobiecy mózg, mówi dr n. med. Maria Maliszewska, neurolog w Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera.
24 sierpnia 2022
Czytaj więcej
W jaki sposób aplikacja Neuroterminal pomaga kontrolować napady padaczki?
Dr n. med. Piotr Zwoliński opowiada o rewolucyjnej aplikacji Neuroterminal w programie „4 Tech” realizowanym przez arabski oddział BBC.
19 sierpnia 2022
Oglądaj więcej
Masz padaczkę? Nie bój się podróży samolotem
Jedną z obaw osób, u których zdiagnozowano padaczkę, jest konieczność rezygnacji ze swojego dotychczasowego życia. Podróż samolotem, zmiana strefy czasowej czy korzystanie z letnich aktywności mogą wydać się im tymi pozostającymi poza zasięgiem ich ręki. Nic bardziej mylnego.
11 sierpnia 2022
Czytaj więcej
Robot zdiagnozuje padaczkę. Niezwykły wynalazek Polaków
Ictal to pierwszy na świecie robot, który w oparciu o uczenie maszynowe, jest w stanie prawidłowo zdiagnozować padaczkę. Mamy się czym pochwalić, bo stworzyli go Polacy.
27 czerwca 2022
Czytaj więcej
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska
– Padaczka nie zawsze daje spektakularne symptomy. Dlatego warto być czujnym i nie lekceważyć nawet krótkich zaburzeń świadomości, omdleń, zawrotów głowy, zagapień, podsypiania, przymusowych ruchów językiem, drżenia ręki czy sztywnienia – mówi neurolog dr n. med. Maria Maliszewska.
24 czerwca 2022
Czytaj więcej
Te dwa objawy najczęściej towarzyszą „ukrytemu Omikronowi”. Jeśli je zauważysz, zostań w domu
Pierwsze doniesienie o wariancie BA.2 Omikronu określanym jako „ukryty”, pojawiły się w grudniu ubiegłego roku. W szybkim tempie podwariant zdominował zakażenia na całym świecie. Jest trudniejszy do wykrycia i bardziej zjadliwy niż jego poprzednik BA.1. Podpowiadamy, jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie „ukrytym” wariantem Omikronu.
9 czerwca 2022
Czytaj więcej
20 tys. uchodźców z padaczką w Polsce. Lekarze pomagają. System zawodzi
Na początku wojny w Ukrainie ponad 90 proc. aptek było zamkniętych, szpitale były bombardowane, a leczenie przerwano właściwie z dnia na dzień. – Dziś jest lepiej, ale o odbudowie systemu na razie nie ma mowy – mówią nam lekarze z Ukraińskiej Ligi Przeciwpadaczkowej.
9 czerwca 2022
Czytaj więcej
Ictal® – pierwszy na świecie robot, który diagnozuje padaczkę
W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki, przyczyniając się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.
9 czerwca 2022
Czytaj więcej
Scenariusz na życie z padaczką
W XIX wieku chorzy na padaczkę byli więzieni w zakładach zamkniętych, odprawiano nad nimi egzorcyzmy. Mimo że dziś osób z epilepsją nie traktuje się jak opętanych, pacjenci wciąż borykają się z niezrozumieniem i samotnością.
9 czerwca 2022
Czytaj więcej
Polski robot pomoże w leczeniu padaczki
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w świat medycyny. A Polacy mają w tym swój duży udział. Właśnie u nas powstała innowacyjna technologia wspierająca epileptologów.
8 czerwca 2022
Czytaj więcej
WITAJ WIELKOPOLSKO!
Dr n. med. Piotr Zwoliński opowiada o tym, jak sztuczna inteligencja pomaga w diagnozie i terapii padaczki.
7 czerwca 2022
Oglądaj więcej
W stanie wojny i padaczki. Pomoc potrzebna od zaraz. Czeka w Polsce
W Polsce schronienie mogło znaleźć już ponad 20 tys. uchodźców chorych na padaczkę. Wielu z nich potrzebuje pilnego leczenia. Prawdziwy dramat rozgrywa się w Ukrainie, gdzie pacjenci epileptyczni są odcięci od leków – alarmują lekarze.
29 maja 2022
Czytaj więcej
Często ignorowany, a może być objawem poważnego stanu. Kiedy ból głowy wymaga wizyty u lekarza?
Napięciowy, klasterowy, a może migrena? Istnieje wiele różnych rodzajów bólu głowy. Ból głowy może być objawem poważnego stanu. W jakich sytuacjach wymaga wizyty u lekarza?
28 maja 2022
Czytaj więcej
W Polsce na padaczkę choruje pół miliona osób. Neurolog: To choroba jak każda inna, którą można skutecznie leczyć
W większości przypadków przyczyna padaczki jest nieznana, więc trudno sformułować konkretne zalecenia, aby jej zapobiec. Jednak leczenie farmakologiczne sprawia, że chory na epilepsję może funkcjonować, jak każdy zdrowy człowiek. Czy padaczka boli? Jak zachować się, kiedy widzimy, że ktoś ma napad padaczkowy?
17 maja 2022
Czytaj więcej
Pomoc dla Ukraińców zmagających się z padaczką (epilepsją)
Stres jest jednym z czynników, który może przyczynić się do wzmożonych ataków padaczki (epilepsji), dlatego został uruchomiony numer telefonu…
8 maja 2022
Czytaj więcej
Dieta ketogenna, czyli tłuszczem w padaczkę
Dieta ketogenna ma pewną popularność jako metoda odchudzania, ale lekarze są co najmniej sceptyczni co do tego, czy to dobry sposób zrzucania kilogramów.
24 kwietnia 2022
Czytaj więcej
Wieczór RDC: pomoc dla uchodźców chorych na padaczkę
O kolejnym przykładzie pomocy dla chorych uchodźców, tym razem o infolinii dla obywateli Ukrainy zmagających się z padaczką…
3 kwietnia 2022
Słuchaj więcej
26 marca to Międzynarodowy Dzień Padaczki, czyli Purple Day. Czym jest ta choroba i jak się z nią żyje?
W Międzynarodowym Dniu Padaczki rozmawiamy, czym jest ta choroba, jak się z nią żyje, co jest najtrudniejsze, czy można się do tej choroby przyzwyczaić. Naszymi gośćmi są lekarz, pacjentka i tata dziecka z padaczką
26 marca 2022
Słuchaj więcej
Padaczka a ciąża. W razie epilepsji lepiej dokładnie zaplanować, kiedy mieć dzieci
Padaczka nie przekreśla możliwości stworzenia rodziny. Ze względu na wciąż dużą stygmatyzację tej choroby, lęk przed atakami i skutkami ubocznymi leków wiele kobiet z tym schorzeniem obawia się zajścia w ciążę.
22 marca 2022
Czytaj więcej
„Nie bójmy się osób z padaczką”
Centrum Terapii Padaczki Neurosphera we Wrocławiu rusza z akcją „Zrozumieć padaczkę”. Gościem TVP3 Wrocław jest dr Piotr Zwoliński.
15 marca 2022
Oglądaj więcej
Od znachora do doktora. Padaczka na miarę XXI wieku. Wypędzają mity, pokazują chorych
Przez wieki kojarzona była z siłami nieczystymi, magią i obłędem. Przez co jeszcze w XX wieku epilepsja postrzegana była mocno stereotypowo, podobnie była leczona. – Chorych trzeba było izolować – mówi nam dr n. med. Piotr Zwoliński, specjalista z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera.
9 marca 2022
Czytaj więcej
Codzienne życie z padaczką
Epilepsja, nazywana także padaczką, uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Taka diagnoza całkowicie zmienia życie, a szkodliwe stereotypy, jakie wokół niej narosły, nie ułatwiają…
15 listopada 2021
Oglądaj więcej
Cybernetyczny system opieki. Nowy standard w opiece nad pacjentami z padaczką
Czym jest telemedycyna? To wszystkie możliwe techniki i technologie niebezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem. Telemedycyna to nowoczesne formy kontaktu bezpośredniego…
29 września 2021
Czytaj więcej
E jak Epilepsja z dr. n. med. Piotrem Zwolińskim z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera
ZET JAK ZDROWIE PODCAST Z MICHAŁEM FIGURSKIM
28 września 2021
Słuchaj więcej
A recurrent de novo variant supports KCNC2 involvement in the pathogenesis …
Developmental and epileptic encephalopathies (DEE) are a heterogenous group of conditions characterized by the co-occurrence of epilepsy and intellectual/developmental …
20 lipca 2021
Czytaj więcej
Cybermedycyna wobec „wielkiej choroby”
Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy w skali światowej system wspierający diagnozowanie i leczenie epilepsji. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym…
20 lipca 2021
Czytaj więcej
Przełom w leczeniu padaczki? Czas na nowe technologie
Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy system wspierający diagnozowanie i leczenie padaczki. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym narzędzie…
16 lipca 2021
Czytaj więcej
Przełom w leczeniu padaczki? Nowe technologie wspierają epileptologów (MediaRoom)
Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy system wspierający diagnozowanie i leczenie padaczki. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym narzędzie…
13 lipca 2021
Czytaj więcej
Przełom w leczeniu padaczki? Nowe technologie wspierają epileptologów
Padaczka to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych, charakteryzująca się powracającymi napadami powodowanymi przejściowym wyładowaniem bioelektrycznym w mózgu. W Polsce choroba…
13 lipca 2021
Czytaj więcej