Nasze usługi

W CTP Neurosphera dysponujemy personelem i badaniami zgodnie ze światowymi standardami epileptologii.

Zespół lekarski jest przygotowany do podjęcia diagnostyki, terapii i opieki dla wszystkich chorych bez względu na wiek, postać choroby czy sposób terapii. Dysponujemy własnym doświadczonym, certyfikowanym personelem lekarskim, jak tez grupą doświadczonych specjalistów-konsultantów uzupełniających zespół NSPH.

Nasza Pracownia Neuromonitorowania jest wyposażona w nowoczesny sprzęt EEG ELMIKO ver 14.0 z pełna opcja badań EEG, VEEG, PSG i DEEG.

Prowadzimy współpracę z RADIOLOGICA gdzie wykonujemy badania neuroobrazowe.

PRACOWNIA ELEKTROENCEFALOGRAFII

W Przychodni Neurosphera wykonujemy badania elektroencefalograficzne w każdej wersji. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem renomowanej firmy ELMIKO – dwustanowiskowym, w pełni cyfrowym aparatem EEG WideoTrack wersja 12.
Badania są wykonywane zgodnie z międzynarodowymi standardami Federacji Towarzystw Neurofizjologii Klinicznej. Badania opisuje dr Piotr Zwoliński, certyfikowany (certyfikat nr. 197) elektroencefalografista Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej oraz dr Maja Kopytek-Beuzen będąca w trakcie starania się o certyfikat EEG.
Badanie EEG – jest standardowym badaniem oceny czynności mózgu, polegającym na pomiarze różnicy potencjałów na głowie pacjenta. Prąd generowany przez komórki nerwowe daje dużo informacji na temat wielu procesów fizjologicznych i patologicznych zachodzących w mózgu. Jest to niezastąpiona metoda diagnostyki padaczki i wielu innych chorób mózgu

W naszej pracowni każdy pacjent ma standardowo wykonywane badanie Wideo EEG (VEEG), polega ono na jednoczasowym zapisie EEG oraz obrazu pacjenta z pomocą kamery. To badanie umożliwia rejestrację zachowania pacjenta – np. podczas napadu padaczkowego lub incydentów we śnie – z jednoczasowym zapisem EEG. Rejestracja obu zjawisk daje często odpowiedź na pytanie o rodzaj choroby i jej nasilenie. Umożliwia również weryfikację artefaktów.
W zależności od potrzeb, badanie EEG uzupełniamy wykonując Badanie Cyfrowe EEG (DEEG) – to zestaw narzędzi matematycznych do wybicia z zapisu EEG „niewidocznych” elementów i zjawisk. Najpopularniejszym sposobem jest mapowanie EEG.Badanie takie umożliwia często dużo precyzyjniejsze lokalizowanie niektórych zjawisk w zapisie EEG.

Rodzaje badań EEG u dzieci i dorosłych wykonywanych w naszej pracowni:
• VideoEEG „standardowe” – zapis 20 min w czuwaniu.
• Video EEG „drzemka” – zapis 60-120 minutowy z rejestracją kolejnych faz: czuwanie, zasypianie, sen i faza wybudzenia pacjenta. Wskazane w przypadku występowania napadów w trakcie faz zasypiania, snu lub okresu wybudzania. Do rozważenia deprywacja snu, mająca na celu zwiększenia prawdopodobieństwa zaśnięcia pacjenta- po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym.
• VideoEEG „wielogodzinne”: badanie nakierowane na „uchwycenie napadu padaczkowego” długość i pora wykonania zapisu indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta, w zależności od częstotliwości występowania napadów oraz pory dnia w której najczęściej występują napady.
• Video EEG „domowe”: badanie wykonywane w domu pacjenta w czuwaniu i /lub we śnie. Z założenia wykonanie badania w „naturalnym” otoczeniu pacjenta, eliminuje czynnik stresowy związany z badaniem i zwiększa prawdopodobieństwo rejestracji napadów. Długość i pora wykonania zapisu indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta, w zależności od częstotliwości występowania napadów oraz pory dnia w której najczęściej występują napady.

Decyzja o rodzaju planowanego badania EEG powinna być każdorazowo podejmowana według wskazań i po konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.