Choroba Parkinsona – jakie są jej sposoby leczenia?

Choroba Parkinsona to choroba przewlekła i według aktualnej wiedzy medycznej – nieuleczalna. Liczba osób cierpiących na to schorzenie zwyrodnieniowe mózgu stale rośnie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią ok. 100 tysięcy osób. Częściej są to mężczyźni niż kobiety. Aktualnie istnieje wiele rodzajów terapii, które pomagają kontrolować jej objawy.

Leczenie farmakologiczne 

Osoby z chorobą Parkinsona mają niskie stężenie dopaminy w mózgu. Leki, działając przez zwiększenie jej poziomu lub całkowite zastąpienie, mogą pomóc w radzeniu sobie z takimi symptomami jak problemy z chodzeniem, ruchem i drżeniem. Do głównych grup leków, które są przepisywane osobom z chorobą Parkinsona, zaliczamy:

  • Lewodopę, czyli obecnie najskuteczniejszy lek przy tym schorzeniu,
  • Agonistów dopaminy (ropinirol, pramipeksol, rotygotyna),
  • Inhibitory MAO-B (rasagilina, selegilinia),
  • Inhibitory COMT (entakapon, tolkapon),
  • Amantadynę,
  • Leki antycholinergiczne (biperiden, pridinol).

Po rozpoczęciu leczenia pacjenci mogą odczuwać znaczną poprawę samopoczucia. Zazwyczaj po 3-5 latach (tzw. okres miodowego miesiąca), w miarę postępu choroby, korzyści płynące ze stosowania leków mogą stać się mniej widoczne, a po przyjęciu większych dawek Lewodopy mogą wystąpić ruchy mimowolne (dyskinezy). Osoba chora wymaga wtedy dostosowania leczenia lub jego całkowitej zmiany, w tym zastosowania terapii zaawansowanych.

Zaawansowane terapie leczenia 

W ramach programów lekowych NFZ dostępnych jest kilka rodzajów zaawansowanych terapii:

  • Pompa z duodopą – jest to Lewodopa w postaci żelu podawanego we wlewie ciągłym przez PEG (przezskórna gastrostomia endoskopowa), czyli elastyczną rurkę umieszczoną w żołądku chorego. Warto zaznaczyć, że założenie rurki wymaga zabiegu chirurgicznego.
  • Pompa z apomorfiną – leki podaje się za pomocą niewielkiej igły, umieszczonej pod skórą. Zastosowanie tej metody nie wymaga ingerencji chirurga.
  • Głęboka stymulacja mózgu (DBS) – metoda ta polega na wszczepieniu do określonej części mózgu elektrody, która jest połączona z generatorem implantowanym podskórnie w pobliżu obojczyka. Wysyła on impulsy elektryczne do mózgu, pomagając w kontroli objawów.

Fizjoterapia i aktywność fizyczna u osób z chorobą Parkinsona

Jedną z metod radzenia sobie z uciążliwymi objawami choroby Parkinsona jest aktywność fizyczna i poddanie się zabiegom fizjoterapii. Poprawia ona sprawność ruchową i tym samym chroni przed upadkami. Zmniejsza także bóle mięśniowe związane ze sztywnością parkinsonowską (sztywnością mięśni).

Wśród zalecanych aktywności są między innymi: nordic walking, taniec, pływanie czy Rock Steady Boxing, czyli bezkontaktowe boksowanie, które poprzedza rozciąganie i inne ćwiczenia zawierające elementy na przykład TaiChi.

Badania kliniczne

Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, dlatego niezbędne są badania nad nowymi i ulepszonymi metodami terapii. Na całym świecie są prowadzone badania kliniczne. Mają one na celu opracowanie nowych metod kuracji (zarówno objawowego, jak i spowolnienia postępu schorzenia) i ostatecznie przybliżenia świat medycyny do wyleczenia tej przypadłości.

Autor: lek. Anna Bochenek

Blog O Padaczce

Zajrzyj do naszego bloga

Zobacz wszystkie wpisy

Wizyty online w Neurosherze – przyszłość, która dzieje się dziś

Telemedycyna cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niej zarówno pacjenci, którzy mają trudności logistyczne z do...
Czytaj więcej

5 faktów o ciąży u kobiet z padaczką

Na padaczkę choruje około 1% społeczeństwa. W Polsce jest to około 400 tysięcy osób, z czego połowa to kobiety. Wiele z nich ob...
Czytaj więcej

Co to jest padaczka objawowa?

Padaczka może dotknąć każdego. Niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy warunków życia. Według szacunków 5% społeczeństwa przynajmniej raz doświadczy burzy elektrycznej w mózgu, czyli wytworzenia przez neurony nadmiernego sygnału elektrycznego.
Czytaj więcej

Padaczka fotogenna – kiedy światło wywołuje napad padaczki

Epilepsja może zostać wywołana przez wiele różnych czynników zewnętrznych. Są to bodźce słuchowe, czuciowe, smakowo-węchowe czy...
Czytaj więcej