prof. dr hab. n. med.

Ilona Kopyta

prof. dr hab. n. med.  Ilona Kopyta
prof. dr hab. n. med. Ilona Kopyta
Członek Rady Medycznej Neurosphery
Specjalista pediatrii i specjalista neurologii dziecięcej, nauczyciel akademicki i pracownik naukowy, Profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uczestniczyła w projektach badawczych poświęconych swojemu najważniejszemu osiągnięciu naukowemu, czyli badaniom nad czynnikami ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu u dzieci, a także we współpracy z Politechniką Śląską w Katowicach w zakresie inżynierskich metod badania chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym leczonych toksyną botulinową.

Od 2010 roku jest współpracownikiem międzynarodowej grupy badaczy zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi chorób naczyń mózgowych w populacji dziecięcej – IPSS (International Pediatric Stroke Study) z siedzibą w Hospital for Sick Children, Toronto. Członek Rady Naukowej Kongresu założycielskiego IPSO (International Pediatric Stroke Organisation) w Wiedniu. Celem IPSO jest zrzeszanie badaczy zajmujących się naukowo i praktycznie problematyką chorób naczyniowych mózgu u dzieci, a także opiekunów oraz rodziców chorych dzieci.

Członek Zarządu Europejskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej (EPNS, European Pediatric Neurology Society).

Zastępca Przewodniczącej Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Odbywała staże zagraniczne m.in. na Oddziale Neurologii Dziecięcej Królewskiego Szpitala Karolinska w Sztokholmie (stypendium Programu „Matka i Dziecko”) i Oddziale Neurologii Dziecięcej Shaare Zedek w Jerozolimie.

Jest cenionym wykładowcą kursów i konferencji w Polsce i za granicą, współorganizatorką kolejnych dwóch edycji konferencji NEUROSILESIA zajmujących się aktualnymi zagadnieniami diagnostyki i terapii schorzeń układu nerwowego dzieci i dorosłych.

Autorka wielu recenzji artykułów w renomowanych czasopismach naukowych, a także podręcznika „Udar mózgu u dzieci i dorosłych” opublikowanego nakładem PZWL, a także publikacji popularnonaukowych dotyczących problemów zdrowia u dzieci przeznaczonych dla rodziców i nauczycieli. Członek komitetów redakcyjnych „BMC Neurology” oraz „Journal of Pediatric Neurology”. Autorka ponad osiemdziesięciu prac naukowych, współautorka monografii oraz rozdziałów w podręcznikach polskich i zagranicznych, a także ponad stu trzydziestu doniesień zjazdowych.

Zastępca Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz delegat na XV Krajowy Zjazd Lekarzy.

***

Członek Rady Medycznej Neurosphery od 2022 roku.

 

 

Blog Neurosphera

Sprawdź nasz Blog

Zobacz wszystkie wpisy

ADHD i alkohol – poprawia samopoczucie, ale czy na pewno idą w parze?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to neurobiologiczne zaburzenie, które wiąże się z trudnościami w...
Czytaj więcej

Ataki paniki – strach ma wielkie oczy

Twoje serce bije mocniej, masz zawroty głowy i uczucie odrealnienia? To może być atak paniki! Dowiedz się więcej o jego przyczynach i formach leczenia
Czytaj więcej

Badanie EEG w psychiatrii – kiedy je wykonać i co można nim zbadać?

Opisując badania EEG i czytając skierowania od psychiatrów widzę, że niektórzy z Was muszą mieć  niejasności, do czego to badan...
Czytaj więcej

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ ADHD U DZIECI I DOROSŁYCH I JAK JE ZDIAGNOZOWAĆ?

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) i AADHD (Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to neurologiczne zabur...
Czytaj więcej

Uwaga! Zmieniamy adres oddziału w Warszawie. Od 1 lipca zapraszamy na ul. Taneczną 30 (Ursynów) w Warszawie.