System oparty na zaawansowanych algorytmach cybernetycznych, który na co dzień jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu epilepsji w naszym centrum, zdobył aż trzy wyróżnienia. Zgodnie z decyzją międzynarodowego jury Neuroterminal triumfował w kategorii informatyka i elektronika, a Ictal® pokonał konkurencję w kategorii medycyna i biotechnologia. Robot Ictal dodatkowo zdobył Grand Prix wystawy.
16. edycja wystawy IWIS odbyła się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Wynalazki stworzone przez grupę polskich naukowców pracujących na co dzień pod wodzą dr. n. med. Piotra Zwolińskiego – Partnera Medycznego Neurosphery – konkurowały z blisko 400 innowacjami z 21 państw świata. Docenienie tego unikalnego na skalę światową systemu diagnozującego epilepsję to triumf polskiej nauki i całej kadry medycznej Neurosphery.
– Wszyscy członkowie jury byli jednogłośni, że rozwiązanie przedstawione przez polski zespół jest najlepsze w tym roku. Neuroterminal i Ictal znajdują praktyczne zastosowanie. Wspomagają decyzję lekarską, jednocześnie pomagając pacjentom przez znaczne przyspieszenie diagnostyki. Jest to kluczowe w wielu przypadkach, ponieważ pacjent – szczególnie w wypadku napadu epilepsji – nie może czekać na długą pomoc. I, mimo że pozostałe, zaprezentowane na wystawie innowacje również znajdowały wdrożenia, to żadne z nich nie było tak komplementarne, jak to zaprezentowane przez zwycięski zespół – mówi dr hab. inż. prof. SGSP Michał Szota, członek jury.
Otrzymane wyróżnienie pokazuje, jak duże znaczenie dla polskiej nauki ma rozwijany w Neurospherze system. Ictal i Neuroterminal to dwa potężne narzędzia, które nie tylko pomogły już tysiącom naszych pacjentów, ale w znaczący sposób usprawniają pracę całego centrum.
Aktualnie zespół rozwijający te urządzenia pracuje nad tym, aby przynosiły one jeszcze większe korzyści chorym korzystającym z usług kliniki. Jednym z kolejnych celów rozwojowych jest budowa cybernetycznej ontologii genetycznej, dzięki której system wyposaży lekarza w możliwość wnioskowania na najbardziej aktualnej wiedzy na temat rozwoju genetyki. To przełoży się na jeszcze trafniejsze diagnozy.
Więcej o działaniu robota Ictal i systemu Neuroterminal można przeczytać na naszym blogu.