Padaczka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych, dotykającym około 1% populacji światowej. Objawem choroby są napady padaczkowe, które są wynikiem nagłego i krótkotrwałego zaburzenia pracy mózgu. Padaczka może powstać z różnych przyczyn, takich jak urazy głowy, infekcje, choroby genetyczne, problemy metaboliczne lub nowotwory mózgu.
Stan padaczkowy jest ciężkim, potencjalnie zagrażającym życiu stanem, w którym:
- napady padaczkowe trwają znacznie dłużej niż zwykle
- lub występują jeden po drugim bez przerwy między nimi bez odzyskiwania świadomości w przerwach
Napady gromadne są stanem podobnym, gdy pacjent odzyskuje świadomość między mnogimi napadami.
Stan padaczkowy jest trudny do przewidzenia, może pojawić się u pacjentów z już zdiagnozowaną padaczką, a bardzo często także u tych, u których nie stwierdzono wcześniej takiego schorzenia.
Stan padaczkowy bywa pierwszym objawem padaczki – tu jesteśmy bezbronni!
Pacjenci w stanie padaczkowym wymagają natychmiastowej opieki medycznej!
Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie pacjenta przed urazami, takimi jak upadki, ustawienie go w pozycji bocznej bezpiecznej oraz utrzymanie drożności dróg oddechowych.
Następnie należy wezwać pomoc medyczną, konieczne jest zwykle przerwanie stanu padaczkowego lub napadów gromadnych z pomocą środków farmakologicznych.
W takich przypadkach zwykle konieczne jest dożylne podanie leków przeciwdrgawkowych, takich jak np. clonazepam lub midazolam. W pewnych warunkach – gdy ryzyko stanu padaczkowego jest istotne u zdiagnozowanych już pacjentów – chory wyposażony jest w takie odpowiednie środki które można podać doodbytniczo, doustnie lub donosowo. To etap “domowy” próby zatrzymania stanu padaczkowego.
W sytuacji, gdy napady padaczkowe utrzymują się, może być konieczne hospitalizowanie pacjenta w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki i leczenia. W przypadkach najcięższych stanów padaczkowych może być również konieczne zastosowanie głębokiej śpiączki farmakologicznej, która musi być konrolowana w warunkach specjalistycznego OIOMu.
„Podsumowując, stan padaczkowy jest poważnym stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Śmiertelność bezpośrednia i w ramach powikłań może sięgac 30%. Dlatego w przypadku wystąpienia takiego stanu, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną i zapewnić pacjentowi odpowiednią opiekę.
Ale najważniejsze jest – w przypadkach zdiagnozowanych – by starać się nie dopuścić do stanu padaczkowego. Umiejętne leczenie i dobrze zaplanowana opieka epileptologiczna jest kluczowa.” – mówi dr. Piotr Zwoliński, założyciel i specjalista z wieloletnim stażem w Neurospherze
A takie rzeczy – tylko w Neurospherze… Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego leczenia i nie dopuszczania do stanów padaczkowych jest współpraca i konsultacje ze specjalistą. W Neurospherze nasi wykwalifikowani lekarze poprowadzą każdą osobę zmagającą się z tą chorobą i na bieżąco będą szukać rozwiązań. Zapisz się na konsultację już dziś.